poniedziałek, 2 lutego 2015

NATURALNY ANTYBIOTYK

Cywilizowany świat niemal siłą odrywa nas od wszystkiego co naturalne, zastępując to syntetycznymi produktami, które nie tylko nie działają, ale dodatkowo rujnują naszą odporność, czyniąc nas bardziej podatnymi na wiele infekcji i chorób. Mimo, iż naturalne jest o wiele zdrowsze i bezpieczniejsze, przyklejono mu łatkę niekonwencjonalnego leczenia, strasząc ludzi wyssanymi z palca zagrożeniami.

Jednym z najbardziej wartościowych naturalnych medykamentów jest czosnek. Roślina ta przebija funkcjonalnością każdy antybiotyk, a mimo to wielu ludzi podchodzi do niej sceptycznie, unikając jej ze względu na intensywny smak i aromat.

Czosnek, podobnie jak większość roślin leczniczych, znany był już w starożytności, jako środek wzmacniający serce i ducha oraz chroniący przed chorobami. Zastanawiające jest dlaczego starożytni potrafili docenić dobrodziejstwa natury, a my nie. Czy rzeczywiście ludzie starożytni byli mądrzejsi od nas, czy mniej skutecznie działała wówczas propaganda, a być może wiąże się to z nieistnieniem w owym czasie wielkich koncernów farmaceutycznych, którym zależy tylko na naszych pieniądzach.

Skład i właściwości czosnku
W jego skład wchodzi głównie woda oraz węglowodany. Zawiera w sobie olejki eteryczne oraz organiczne związki siarkowe, m.in. allinę, która po rozgnieceniu lub zsiekaniu czosnku zmienia się w allicynę, antybiotyczny i grzybobójczy związek chroniący roślinę przed szkodnikami, będący źródłem jej leczniczych właściwości. Związek ten jest w stanie, w mniej niż trzy minuty, w warunkach in vitro, zniszczyć całą kolonię bakterii. Ponadto, w mniejszych ilościach, znajdują się w nim flawonoidy, witamina C i B, potas, żelazo, fosfor i magnez.

Czosnek chroni przed przeziębieniem, obniża ciśnienie krwi oraz cholesterol, przeciwdziała różnego rodzaju infekcjom. Roślina działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo oraz antynowotworowo. Regularne jej spożywanie może nawet dwukrotnie zmniejszyć ryzyko powstania nowotworu. Znajdujące się w czosnku siarczki selenu blokują uszkodzenia kodu DNA, ułatwiając jednocześnie jego regenerację. Działa przeciwutleniająco, zmniejsza ilość wolnych rodników oraz obniża poziom cukru we krwi. Łagodzi bóle głowy, ułatwia zasypianie, wspomaga pracę układu trawiennego oraz krwionośnego, zapobiegając powstawaniu żylaków. Chroni przed zawałem i udarem. Czosnek wykazuje również właściwości odmładzające, jego składniki hamują proces starzenia się organizmu i pozytywnie wpływają na wygląd naszej skóry.

Optymalna dzienna dawka czosnku dla osoby dorosłej to ok. 4 gramy (1-2 ząbki). Najlepiej jest go spożywać na surowo, gdyż obróbka termiczna znacząco osłabia jego działanie.

Czosnek jest rośliną, która przy odpowiednim zastosowaniu może naprawdę zdziałać cuda. Warto więc włączyć go na stałe do naszego jadłospisu, pomimo jego intensywnego smaku i pozostającego zapachu, na przekór przeświadczeniu, że leki z apteki są bardziej skuteczne. Zaufajmy w końcu źródłu, z którego wszyscy pochodzimy, porzucając metody leczenia, które rzeczywiście niosą ze sobą zagrożenie dla zdrowia i życia.
 „Nie wierzę w szczepionkę na grypę, wierzę w czosnek.” - Michał Tombak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz