poniedziałek, 9 grudnia 2013

Odżywianie mózgu

Mózg, obok serca, jest jednym z najważniejszych narządów wewnętrznych człowieka. Mimo, iż stanowi zaledwie 2% masy całkowitej ciała, wykorzystuje 20% tlenu i energii, którą zużywa dziesięciokrotnie szybciej niż jakiekolwiek inne narządy wewnętrzne. Mózg jest skomplikowanym narzędziem, o które trzeba dbać, któremu trzeba dostarczać wiedzy, tlenu, odpoczynku oraz właściwego pożywienia. Brak chociażby jednego z tych elementów może spowodować poważne konsekwencje.

Zanik mózgu nikomu nie grozi, chociaż patrząc po niektórych wydawałoby się inaczej. Grozi natomiast osłabienie jego funkcji i możliwości. Jak w przypadku każdego mięśnia w naszym organizmie, zła dieta i zaniedbanie może prowadzić do zastoju i ograniczonej pracy mózgu. Co zrobić i jak się odżywiać, żeby mózg mógł pracować na najwyższych obrotach, a my mogli w pełni z tego korzystać?

Wiedza paliwem dla mózgu
Obecnie robimy wszystko, żeby otępić swój mózg. Począwszy od biernego wpatrywania się w telewizję przez gry komputerowe i konsole do gier, na bezużytecznym przesiadywaniu na różnego rodzaju portalach internetowych kończąc. Taka dawka biernej rozrywki powoduje, że sami sobie serwujemy przysłowiowe „pranie mózgu”. Zazwyczaj stronię od teorii spiskowych, ale to co dzieje się z dzisiejszym społeczeństwem przypomina nic innego jak właśnie globalny spisek, mający na celu otępienie ludzkiej rasy. Z roku na rok stajemy się coraz głupsi, zadowalając się coraz mniejszą liczbą informacji, dostarczanych nam przez coraz węższe źródła informacji. Powoduje to, wszak odwracalne, jednak trudne do zdiagnozowania zmiany w mózgu, który po prostu usypia z nudów. Nie rozwijamy go w żaden sposób (nauka w szkole nie jest rozwojowa), czyniąc mu tym samym wielką krzywdę. Pamiętacie co dzieje się z nieużywanym mięśniem? Po prostu przestaje działać. Remedium na tę dolegliwość jest bardzo proste. Wystarczy potrzebę biernej rozrywki zastąpić potrzebą wiedzy, pragnieniem rozwoju i nieograniczonego dostępu do wszelkich źródeł informacji. Ciągły rozwój jest bowiem naszym stanem naturalnym. Wszystko w naturze dąży do tego.

Jak odżywiać mózg?
Skoro mózg pobiera aż 20% energii z całego organizmu, to znaczący wpływ na jego pracę będzie miała nasza ogólna dieta. Jeśli będzie ona dobrze zbilansowana i bogata w wartości odżywcze mózg będzie pracował na wysokich obrotach, jeśli natomiast w naszej diecie dominuje zbyt dużo węglowodanów i tzw. śmieciowego jedzenia, jego obroty spadną. Warto pamiętać o kilku aspektach odżywiania, które mogą w szczególny sposób wspomóc pracę mózgu. Chodzi m.in. o włączenie do swojej diety większej ilości surowych warzyw i owoców. Ponadto proponowałbym zastąpienie białego pieczywa ciemnym, pełnoziarnistym, najlepiej z dużą ilością różnego rodzaju nasion. Zdecydowanie lepsze od białego, będzie również pieczywo sojowe. Ważnym elementem diety, usprawniającym pracę mózgu są orzechy, źródło kwasu linylowego, który wpływa na większą ilość i jakość osłonki mielinowej pokrywającej receptory między neuronami w mózgu. Być może jest to zbyt daleko idące stwierdzenie, ale uważam, że owoce niektórych orzechów (wnętrze skorupki), łudząco przypominające wyglądem zewnętrzną warstwę mózgu, to ewidentny sygnał od natury, co jeść, żeby mózg pracował prawidłowo.

Dotlenianie i odpoczynek mózgu
Ważnym aspektem, wpływającym na pracę mózgu jest jego odpowiednie dotlenienie. Pozbawienie organu dostępu do tlenu może doprowadzić do nieodwracalnych zmian, a nawet jego śmierci. Ważne jest abyśmy regularnie, możliwie jak najczęściej korzystali z dostępu do świeżego powietrza. Nie chodzi mi jednak o miejski smog, mieszaninę spalin i odoru miejskiego życia, ale dostęp do świeżego powietrza pochodzącego z naturalnych źródeł Ziemi (las, morze, góry). Ponadto należy zadbać o odpoczynek mózgu. Podobnie jak nasze ciało, potrzebuje on regularnych dawek snu, ażeby wypocząć, naładować baterię na następny okres aktywnego działania oraz „poukładać” zgromadzone dotychczas informacje. Podczas snu następuje bowiem swojego rodzaju katalogowanie informacji odebranych przez mózg, tak aby były one spójne, uszeregowane i gotowe do przekazania dalej.


Mózg jest narzędziem naszej pracy oraz motorem napędowym naszego rozwoju. To od nas zależy jednak, czy będzie on adekwatny do właściwego stanu natury, polegającego na wiecznej wędrówce wiedzy, odbierania i przekazywania informacji, czy poprzestaniemy na biernej rozrywce i zadowolimy się aktualnościami serwowanymi przez telewizję. Wybór należy do nas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz