poniedziałek, 23 września 2013

Witaminowe bomby

Jednymi z lekarzy, których mamy zawsze pod ręką są witaminy. Ich skondensowana i skumulowana dawka znajduje się w świeżych sokach wyciskanych z owoców i warzyw. Zwiększenie częstotliwości pojawiania się ich w naszym jadłospisie może w bardzo pozytywny sposób wpłynąć na poprawę i stan naszego zdrowia. Bomby witaminowe mogą zmienić nasze życie.

Soki ze świeżych warzyw i owoców są najlepszym przykładem na to, że zdrowie i świadome odżywianie może iść w parze ze smakiem. W zależności od tego jak je przyrządzimy i podamy, mogą być idealnym sposobem na ugaszenie pragnienia lub orzeźwienie w upalne dni. W dodatku sposób ich przygotowania jest tak prosty, że jakiekolwiek głosy sprzeciwu wobec stosowania soków w naszym jadłospisie są bezpodstawne.

Jak przyrządzać i spożywać świeże soki?
W zależności od struktury danego owocu lub warzywa, do przyrządzenia świeżego soku potrzebny nam jest jedynie blender lub sokowirówka. Podczas otrzymywania soku z sokowirówki zaleca się na pojemnik, do którego zlewamy sok, nałożyć podwójne sitko, tak abyśmy mogli wyeliminować jak najwięcej niepożądanych związków chemicznych zawartych w sokach. Jest to jednak rozwiązanie zapobiegawcze, gdyż większość szkodliwych substancji pozostaje w wytłokach, które są produktem ubocznym wytwarzania soku. Nie ma więc obawy, że w przygotowanym przez nas soku znajdą się jakiekolwiek związki chemiczne używane do przyśpieszania wzrostu i polepszania wyglądu rośliny.
Soki należy pić przed jedzeniem, małymi łykami, zatrzymując każdy łyk na kilka sekund w jamie ustnej, tak aby enzymy trawienne znajdujące się w niej mogły przetworzyć sok. W przypadku kiedy sok spożyjemy szybko, wlewając go w siebie w zbyt dużych ilościach, przedostanie się on do żołądka, gdzie od razu zacznie fermentować. Soki należy pić świeżo przyrządzone, najlepiej nie dłużej niż 4 godziny, od czasu przygotowania, w przypadku owoców oraz 10 godzin w przypadku warzyw.

W czym tkwi sekret świeżych soków?
Struktura soków ze świeżo wyciśniętych warzyw i owoców jest najbardziej zbliżona do struktury wody. Nasz organizm w znacznej części składa się z wody, przez co wchłanianie się składników zawartych w sokach odpowiada wchłanianiu składników mineralnych znajdujących się w wodzie. Mówiąc najprościej witaminy zawarte w sokach przyswajają się w tak szybkim tempie, że już po chwili odczuwamy znaczący przypływ energii i wzmocnienia naszego organizmu. Całość składników zawartych w soku wchłaniana jest w ciągu pół godziny.
Świeże soki zawierają minerały, witaminy, kwasy tłuszczowe, węglowodany oraz białka, a więc wszystkie składniki, których nasz organizm potrzebuje do sprawnego funkcjonowania. Wiele z tych wartości zostaje uwolnionych dopiero w przypadku miażdżenia ścian komórkowych warzyw i owoców. Soki wypłukują nasz organizm ze starych i martwych komórek, rozpuszczają nagromadzony w organizmie nadmiar soli mineralnych oraz kamieni w wątrobie i nerkach. Zapobiegają powstawaniu chorób nowotworowych. Soki zawierają również porcję pierwiastków chemicznych, których człowiek nie jest w stanie rozpoznać i nazwać, jednak nie ma obawy przed stosowaniem ich, ponieważ natura jest najlepszym specjalistą w dziedzinie zdrowia i możemy jej zaufać.
  
Naturalne źródło zdrowia.
Każdy sok zawiera w sobie inne składniki odżywcze. Aktywne fizjologicznie substancje zawarte w sokach wpływają na określony wpływ każdego z nich na ludzki organizm. Dla przykładu sok z buraków stanowi bodziec pobudzający organizm do efektywniejszego wytwarzania czerwonych ciałek krwi. Ponadto wzbogaca jej skład, redukuje ryzyko chorób układu krążenia oraz układu pokarmowego.
Sok z marchwi, zawierający szereg witamin, polepsza strukturę włosów, zębów, paznokci, likwiduje wrzody żołądka i dwunastnicy. Zwiększa ogólną odporność organizmu, oczyszczając go z toksyn. Świeży sok z marchwi ma dodatkowo strukturę i skład bardzo zbliżony do zawartości naszej krwi. Różnią się one jedynie tym, że w marchwi zamiast żelaza znajduje się magnez. Wyobraźmy sobie więc jak na jakość naszej krwi może wpłynąć regularne stosowanie soku z marchwi.
Istnieją również różnego rodzaju kombinacje soków owocowo-warzywnych, które pomagają leczyć konkretne choroby i dolegliwości. Sok marchwiowo-szpinakowy stosuje się na bóle brzucha, skurcze, kolki, zaparcia, reumatyzm, anemię, bóle głowy. Sok z ogórka, czarnej porzeczki, jabłka i grejpfruta stosuje się natomiast dla utrzymania ładnej i zdrowej skóry. Poza tym jego działanie wpływa na wzmocnienie układu nerwowego, poprawia pamięć i pracę mózgu, dodatkowo zaspokajając zapotrzebowanie organizmu na witaminę C.

Organizm każdego człowieka, jako zarodek ludzki, zaczynał swoje istnienie w wodzie. Jak twierdził jeden z niemieckich lekarzy S. Kneipp, każdy kontakt z wodą daje nam dodatkową minutę życia. Naturalnym jest więc fakt, iż soki ze świeżych owoców i warzyw, przypominające składem i strukturą wodę, są najlepszym napojem, który możemy sobie zaserwować. Stanowią czynnik pobudzający nasz organizm do wzmożonej pracy. Są źródłem zdrowia – stosowanymi od starożytności bombami witaminowymi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz