poniedziałek, 21 października 2013

Zdrowe oddychanie

Znaczący wpływ ma to, jakim powietrzem oddychamy. 
Najczystsze i najlepsze jest to nieskażone spalinami i toksynami
Pozbawiony pożywienia człowiek może wytrzymać kilka tygodni, pozbawiony wody kilka dni, natomiast pozbawiony dostępu do świeżego powietrza zaledwie kilka minut. Oddech jest tchnieniem życia w naszym ciele, środkiem napędowym naszego organizmu oraz warunkiem naszego istnienia na tej planecie. Chwytamy łapczywie każdy haust powietrza nie doceniając tego co mu zawdzięczamy. Nie wiemy jak prawidłowo i świadomie oddać się procesowi oddychania. Konsekwencji tego nie dostrzegamy, bo uznaliśmy je jako normę. Normą dzisiaj jest to, że starzejemy się i umieramy zbyt szybko.

Jak oddychamy, a jak oddychają inni?
W dzisiejszych czasach większość z nas oddycha nieświadomie, nieregularnie i zbyt często. Powoduje to osłabienie naszej kondycji, problemy z oddychaniem i  wydolnością płuc. Nie przywiązujemy uwagi do procesu oddychania, ponieważ wydaje się on nam mało istotny. W istocie prawidłowe oddychanie może pomóc m.in. w odchudzaniu. Ponadto prawidłowe oddychanie w znaczący sposób spowalnia proces starzenia. Wiele osób, które cieszą się długowiecznością, całą zasługę swojego stanu zdrowia przypisuje kondycji fizycznej i codziennym ćwiczeniom oddechowym. Zaawansowani jogini i praktycy duchowi twierdzą, że im rzadsze i głębsze wdechy i wydechy wykonujemy, tym bardziej wydłużamy swoje życie. Niektórzy z nich proces oddychania ograniczyli do jednego cyklu oddechowego na minutę.
Zazwyczaj oddychamy w taki sposób, że unosi się nam klatka piersiowa. Jest to spowodowane skierowaniem strumienia do płuc. Poza tym sposobem powietrze możemy skierować jeszcze w okolice mostku lub do brzucha. Prawidłowo wykonany cykl oddechowy opiera się na jednostajnym wdechu, w trakcie którego klatka piersiowa rozszerza się na samym końcu. Na początku wypełniam powietrzem brzuch, następnie okolice mostku i dopiero potem wypełniamy płuca.

„Naukowo stwierdzono, że racjonalnie odżywiając się możemy przedłużyć nasze życie o 10-20 lat, natomiast prawidłowo oddychając o 30-40”. 
Michał Tombak – Czy można żyć 150 lat?


Oddychanie u palacza.
Komórki w organizmie osoby palącej papierosy, pod wpływem działania nikotyny, odczuwają większe zapotrzebowanie na tlen. Z powodu jego niedoborów obumierają stając się komórkami beztlenowymi, podatnymi na wszelkiego rodzaju choroby i zakażenia. Długofalowe nadużywanie nikotyny powoduje odkładanie się w naszym ciele toksycznej smoły, której ilości mogą wynosić nawet kilka kilogramów. Wszystkie substancje toksyczne zalegają w różnych częściach naszego organizmu, wyniszczając go od środka. Nie ma mowy o prawidłowym oddychaniu u osoby palącej papierosy. Przy intensywnym zanieczyszczeniu trudne byłoby już samo oczyszczenie i przefiltrowanie płuc.

Oddychanie wpływa na emocje.
To w jaki sposób oddychamy, z jakim tempem, współzależy od naszych emocji. Przyśpieszone, płytkie oddechy są efektem pojawienia się złości, nerwów lub stresu. Aby sobie z nimi poradzić wystarczy w momencie pojawienia się np. jakiejś stresowej sytuacji skupić się na oddychaniu i spowolnić i uspokoić jego tempo. Już po chwili poczujemy się lepiej i spokojniej. Dla potwierdzenia tych słów niejednokrotnie przytacza się przypadek pewnego mieszkańca Japonii, który wiedział w jaki sposób świadomie oddychać. Pewnego razu jechał on ulicą i został potrącony przez auto. Przez chwilę siedział na ziemi uspokajając oddech oraz swoje emocje związane z wypadkiem, po czym wstał, podszedł do właściciela auta, uśmiechnął się do niego, podziękował mu i odjechał.

„Świadome oddychanie, które samo w sobie jest potężną techniką medytacyjną, pozwoli ci stopniowo nawiązać łączność z ciałem”. 
Eckhart Tolle – Potęga Teraźniejszości

Oddech życia.
Poprzez odpowiednie ćwiczenia oddechowe możemy oczyścić i przefiltrować nasze płuca i cały układ oddechowy. W dodatku możemy zregenerować obumarłe i zniszczone komórki. Ćwiczenia te są banalnie proste. Dla przykładu przytoczę opis jednego z nich: wykonujemy wdech przez nos przez dwie sekundy, po czym wstrzymujemy powietrze na trzy sekundy. Następnie wypuszczamy powietrze cienkim strumieniem z ust przez dwanaście sekund. Tego typu ćwiczenia najlepiej wykonywać bezpośrednio po przebudzeniu lub tuż przed snem.

Sposób na zdrowe i długie życie.

Zamiast szukać recepty na długowieczność, wystarczy zacząć świadomie oddychać i praktykować regularne ćwiczenia oddechowe na świeżym powietrzu, dwa razy dziennie  Jeśli nauczymy się prawidłowo oddychać, nauczymy się także lepiej przeżywać całe swoje życie. Problemy zdrowotne przestaną nas dotykać. Poczujemy przypływ nowej energii, która dopełni perfekcyjny mechanizm, jakim jest ludzki organizm. Dopóty będzie on nam służył, dopóki będziemy o niego dbać i go szanować. W innym przypadku możemy zbyt mocno go zaniedbać i doprowadzić do jego śmierci.

"Oddychanie jest podstawową ludzką potrzebą, na którą - dopóki nie sprawia nam kłopotu - nie zwracamy szczególnej uwagi." 
Stella Weller

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz