piątek, 25 września 2015

CZARNE ZŁOTO FARAONÓW

Starożytni Egipcjanie uważali, że "leczy wszystko, oprócz śmierci". Faraon Tutenchamon wierzył w jej niezwykłe właściwości do tego stopnia, że kazał pochować się wraz z buteleczką oleju z jej nasion. Była ponoć sekretem piękna najsłynniejszych Egipcjanek Nefretete i Kleopatry. Dziś, w dobie sztucznych medykamentów, jej właściwości są mniej znane. Czym zaskoczyć nas mogą nasiona błogosławieństw, nazywane inaczej czarnym kminkiem lub po prostu czarnuszką?

„Panna w zieleni” jest jedną z tych roślin, które udowadniają, że matka natura potrafi ogromną moc zamknąć w niewielkim ziarenku (nieskończoność zamknięta w ograniczonej formie), które z kolei obdarowuje ją każdego, kto jest w stanie ją dostrzec. Poniżej zaprezentuje część z nich, lecz najpierw zastanówmy się co właściwie kryją w sobie jej czarne ziarna.

Zawartość nasion
Właściwości zdrowotne czarnuszki są związane z działaniem związków czynnych w niej zawartych (alkaloidy, fitosterole, monoterpeny i związki fenolowe) Od 30 do 50 procent ziaren czarnuszki to tzw. olej tłusty, w skład którego wchodzą kwasy tłuszczowe nienasycone (wśród nich niezwykle rzadko występujący kwas eikozadienowy) oraz kwasy tłuszczowe nasycone w stosunku 85/15 procent. Poza tym nasiona czarnego źródłem fosfolipidów, melaniny i saponiny. Zawierają w sobie osiem z dziewięciu niezbędnych organizmowi aminokwasów (fenyloalaninę, izoleucynę, leucynę, lizynę, metioninę, treoninę, tryptofan, walinę), karoten, witaminę B oraz związki mineralne (wapń, magnez, żelazo, sód, potas, cynk, selen).

Stosowanie i dawkowanie
Z leczniczych właściwości czarnuszki można korzystać pod róznymi postaciami, stosując ją zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, na skórę. Najczęściej występuje w postaci surowej, tj. czarnych ziarenek lub oleju tłoczonego na zimno. W krajach BliskiegoWschodu istnieje przesąd, wedle którego żucie dziesięciu ziarenek czarnuszki dziennie wyzwala człowieka od wszelkich chorób. Jeżeli jednak komuś nie przypadnie do gustu taki pomysł, może spróbować innych sposobów zażywania rośliny. W kuchni np. wykorzystuje się ją jako zamiennik szkodliwego dla żołądka, pieprzu. Taka zmiana jest szczególnie zalecana osobom z dolegliwościami przewodu pokarmowego lub zakwaszonym organizmem. Ponadto doskonale nadaje się jako dodatek do pieczenia chleba oraz posypka do kanapek lub sałatek.
Z czarnego kminku możemy również przyrządzić napar, zalewając wrzątkiem jedna łyżeczkę zmielonych nasion i odstawiając całość na około 20 minut. Odcedzony wywar możemy wykorzystać płukając nią skórę, włosy lub pijąc (pół szklanki herbaty do 3 razy dziennie).
Tytułowe złoto, którym tak zachwycali się Egipcjanie, to nic innego jak olej z czarnuszki, który podobnie jak napar, możemy używać jako płukankę do włosów i skóry lub doustnie (jedna łyżeczka, w przypadku dorosłych lub pół łyżeczki, w przypadku dzieci, do 3 razy dziennie).
Bardzo ciekawą metodą spożywania czarnuszki jest tzw. ziołomiód, który otrzymujemy poprzez dodanie do miodu jednej łyżeczki zmielonych nasion czarnuszki i utarciu jej na jednolitą papkę. Jest to bardzo skuteczne panaceum na przeziębienie, a zastosowane zewnętrznie może służyć również jako piling do regeneracji i oczyszczenia skóry.

Niezwykła moc czarnuszki
Niewielkie nasiona rośliny stanowią źródło wielu dobroci, z których możemy skorzystać, jeśli włączymy ją do naszej codziennej diety. O czym konkretnie mowa?
Zawarte w czarnym kminku związki wzmacniają układ odpornościowy naszego organizmu, co jest szczególnie ważne na przełomie sezonów, kiedy wraz ze zmianami pogodowymi zwiększa się nasza podatność na choroby. Posiada silne działanie przeciwpasożytnicze, antybakteryjne, antywirusowe oraz antygrzybicze. Jest skutecznym rozwiązaniem niwelującym skutki alergii oraz środkiem łagodzącym efekty astmy. Czarnuszka może również przynieść pozytywne rezultaty w leczeniu anemii, poprzez podnoszenie poziomu hemoglobiny i erytrocytów. Ponadto redukuje ciśnienie, zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych, działa osłonowo na wątrobę, nerki oraz żołądek, wspomagając profilaktykę przeciwwrzodową. Wykazuje działanie przeciwcukrzycowe i przeciwnowotworowe, jest silnym antyutleniaczem, zdolnym wywołać tzw. apoptozę, czyli zaprogramowaną śmierć zakażonych komórek. Czarnuszka jest również idealnym remedium na wszelkiego rodzaju zmiany skórne (stany zapalne, wypryski, wysypki, grzybice). Chroni przed osteoporozą, zwiększając gęstość mineralną kości. Poza tym wpływa na poprawę naszego samopoczucia, działa antydepresyjnie, uspokajająco, redukując stres i łagodząc stany lękowe. Korzystnie wpływa na wszelkie problemy z włosami, zapobiega łysieniu, wypadaniu włosów, zwalcza łupież, zwiększa gęstość włosów. Przyspiesza gojenie się ran, a także pozytywnie wpływa na pracę układu rozrodczego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz