sobota, 2 listopada 2013

ZIARNA ZDROWIA – GRZYBEK TYBETAŃSKI

Mikroorganizmy, stanowiące ważny element środowiska wewnątrz ludzkiego ciała, znacząco wpływają na stan naszego zdrowia. Pokarm, który spożywamy na co dzień, obniża ich jakość i ilość w przewodzie pokarmowym człowieka. Zastosowanie w tym przypadku suplementacji może nie przynieść oczekiwanych efektów. Odpowiedzią mogą być natomiast, pochodzące z krainy długowieczności, a stosowane już od wielu lat przez naszych przodków, ziarna kefirowe, nazywane również grzybkiem tybetańskim.   

Grzybek tybetański wyglądem przypomina różyczki kalafiora, zapachem natomiast fermentujące mleko. Posiada złożoną strukturę o nieregularnym kształcie.

Hodowla grzybka tybetańskiego
Utrzymanie ziaren kefirowych odbywa się na zasadzie 24 godzinnego cyklu, w którym następuje proces wytwarzania zdrowotnego kefiru. Grzybka należy przepłukać zimną wodą, na  sitku, tak aby woda, która będzie spływać z sitka będzie czysta. Następnie wrzucamy go do szklanego pojemnika (najlepiej zastosować słoik) i zalewamy odpowiednią ilością mleka. Przyjmuje się, że na dwie łyżeczki ziaren kefirowych należy zużyć ok. 200 ml mleka. Całość przykrywamy gazą lub jednorazowym ręcznikiem papierowym. Zapewniamy w ten sposób dostęp powietrza do wewnątrz, przy jednoczesnym zabezpieczeniu grzybka przed zarazkami i owadami. Naczynie odstawiamy na 24 godziny w ciepłe miejsce. Po upłynięciu doby, zawartość słoika przecedzamy przez plastikowe sitko. Po odsączeniu, napój nadaje się do spożycia. Ziarna kefirowe ponownie umieszczamy w naczyniu i zalewamy je wodą. Podczas hodowli grzybka tybetańskiego należy pamiętać o tym, żeby unikać jego kontaktu z jakimikolwiek metalowymi naczyniami i sztućcami.

Dlaczego mleko?
Wiele osób zapyta dlaczego mleko, które jest jednym z czterech białych zabójców, ma wpływać na poprawę naszego zdrowia? Czyż to nie zaprzeczenie samo w sobie? Otóż cały sekret polega na tym, że do słoika z grzybkiem tybetańskim wlewamy mleko, a wylewamy już zupełnie inny produkt – zdrowotny kefir. Mleko, pod wpływem działania ziaren kefirowych, zmienia swoją strukturę, skład mikrobiologiczny, smak, zapach oraz pH. Podczas tego procesu giną zbyt duże ilości hormonów, a w zamian tego pojawiają się gromady bakterii kwasu mlekowego i drożdży, nazywane priobiotykami.

Kuracja zdrowotna
Kuracja grzybkiem tybetańskim opiera się na codziennym piciu kefiru, wytwarzanego przez ziarna. Najlepiej pić go na czczo, stopniowo zwiększając jego dawkę i obserwując reakcję swojego organizmu na priobiotyki, które wraz z nim dostają się do przewodu pokarmowego. Kefir pijemy przez 20 dni, po czym następuje 10 dni przerwy, podczas których cały czas zmieniamy mleko w naczyniu z grzybkiem. Taki cykl powtarzamy przez okres 5-6 miesięcy. Podczas produkcji zdrowotnego kefiru, grzybek cały czas rośnie (rozmnaża się). Można więc się nim podzielić, wypijać coraz większe ilości napoju lub zastosowywać go w różnego rodzaju przepisach kulinarnych lub zdrowotnych.

Działanie grzybka tybetańskiego
Napój wytwarzany przez grzybka, niejednokrotnie nazywany był eliksirem młodości. Ludzie, którzy regularnie go stosowali, cieszyli się bowiem nienagannym zdrowiem i długowiecznością. Na co właściwie działa? Można powiedzieć, że na wszystko. Reguluje przemianę materii, hamuje wzrost komórek nowotworowych, leczy choroby przewodu pokarmowego, wrzody żołądka i dwunastnicy. Działa oczyszczająco. Łagodzi różnego rodzaju alergie. Zmniejsza ryzyko chorób serca. Reguluje poziom cholesterolu. Stymuluje działanie układu odpornościowego. Leczy choroby dróg żółciowych, rozpuszcza kamienie zalegające w woreczku żółciowy. Zapobiega stanom zapalnym. Wytwarza naturalne antybiotyki. Hamuje i leczy infekcje grzybicze (np. grzybicę stóp). Wzmacnia skórę, włosy i paznokcie. Eliminuje stany zmęczenia i wyczerpania, łagodzi skutki stresu, zapobiega bezsenności. Hamuje proces starzenia się komórek. Stosowany zewnętrznie, pomaga leczyć różnego rodzaju oparzenia i stany zapalne skóry.



Konwencjonalne metody leczenia zawodzą już od dłuższego czasu. Jak długo będziemy jeszcze igrać z losem i bawić się swoim zdrowiem i życiem, powierzając je niekompetentnym osobom? Wydaje się, że dopóty, dopóki nie zauważymy alternatywy dla tradycyjnych sposobów dbania o zdrowie. Grzybek tybetański jest jedną z takich alternatyw. Wystarczy po nią sięgnąć.
W przeciwieństwie do medycyny konwencjonalnej, terapia grzybami leczniczymi jest ukierunkowana na przywrócenie zdrowia poprzez tak zwaną homeostazę. Pojęcie to oznacza równowagę wszystkich stale przebiegających procesów w organizmie, np. równowagę mineralną, enzymatyczną, hormonalną, wodną, elektrolityczną i immunologiczną. Grzyby witalne mają zatem właściwości regulujące, tzn. u ludzi z wysokim ciśnieniem powodują wyrównujące obniżenie ciśnienia, u tych ze skrajnie niskim ciśnieniem krwi – podwyższenie ciśnienia. To samo odnosi się do stanu psychicznego, trawienia, cholesterolu, alergii, nowotworów. 
dr. Susanne Ehlers

2 komentarze:

  1. Gdzie można takie grzybki kupić? ;p

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Grzybka Tybetańskiego najłatwiej jest zdobyć od osoby już go posiadającej. Grzybek szybko się rozrasta i łatwiej jest się nim podzielić, niż hodować go w większej objętości.

      Polecam zapytać tu: http://grzybektybetanski.xaa.pl/ogloszenia.html,
      na allegro lub po prostu popytać znajomych, czy ktoś z nich nie ma nadmiaru grzybka. Pozdrawiam :)

      Usuń