poniedziałek, 23 września 2013

Czym jest joga?

Ludzki umysł jest tak skonstruowany, że boi się rzeczy, których nie zna lub nie potrafi zrozumieć. Wymyśla wtedy absurdalne preteksty i argumenty, broniąc się tym samym przed czymś nowym. Ludzki umysł, mówiąc kolokwialnie, idzie na łatwiznę godząc się na starość i niedołężność, zamiast poszerzyć nieco swoje horyzonty myślowe i zainteresować się naturalnym sposobem na zdrowie, witalność i długowieczność. Czym właściwie jest joga i skąd pomysł, aby sztukę wschodnich mistrzów, stosować w ciągle rozwijającym się zachodnim świecie?

Zgodnie z teorią ewolucji, jako gatunek, swoją egzystencję rozpoczynaliśmy chodząc na czterech kończynach. Przyjmując taką pozycję nasze serce znajduje się pod poziomem kręgosłupa. Ten układ ciała pozwala na łatwiejsze rozprowadzanie krwi w naszym organizmie. W miarę upływu czasu ewoluowaliśmy jednak do postawy pionowej. Efektem czego nasz mózg, znajdujący się najwyżej w naszym ciele, nie jest już tak dobrze zaopatrywany w świeżą i natlenioną krew. To jednak nie jedyny problem wynikający ze stosowania postawy chodzącej. Z wiekiem mięśnie brzucha tracą swą elastyczność, następuje opuszczanie się organów wewnętrznych, czego skutkiem jest ich wzajemny nacisk na siebie. Dochodzi również do przeciążenia szkieletu. Kręgosłup nie jest w stanie utrzymywać ciężaru wiotczejących mięśni. Efektem tego są m. in. bóle żołądka, pleców, reumatyzm, bóle nóg, żylaki. Wszystkie te dolegliwości są nieodzownym elementem procesu starzenia, który wiąże się z nieodpowiednim użytkowaniem naszego organizmu. Wielu z tych dolegliwości możemy jednak zapobiec. Sposobem na to jest regularne praktykowanie jogi.

Wpływ jogi na ludzki organizm.
Sekret jogi polega na tym, że zamiast napinać mięśnie, po prostu je rozciągamy. Rozciąganie to wpływa na odprężanie i uspokajanie naszego organizmu. Joga wzmacnia nasze stawy i ścięgna. Regularne ćwiczenia wpływają na ogólną poprawę zdrowia i czystości organizmu. Pobudzają krążenie oraz przemianę materii, co z kolei warunkuje sprawniejszy przebieg procesu trawienia. Organizm może zdecydowanie łatwiej wypłukać się wtedy z toksyn i złogów. Praktyka jogi wzmacnia odporność i witalność naszego organizmu. Wiele z pozycji ujętych w jodze korzystnie oddziałuje na kręgosłup, czego efektem może być całkowite zniwelowanie wszelkich wad postawy. Istnieją specjalne zestawy ćwiczeń pomagające przy rwie kulszowej, uszkodzeniach dysków międzykręgowych, bólach czy stanach zapalnych stawów. Joga oddziałuje wszechstronnie na cały nasz organizm, pojedyncze ćwiczenia uzupełniają się nawzajem, dzięki czemu możliwe jest zachowanie dobrego zdrowia oraz znaczące spowolnienie procesu starzenia. Dzięki jodze długowieczność przestaje być już tylko nieosiągalną wizją naszego umysłu. Poza tym korzystnym efektem ubocznym stosowania jogi jest rozwój mięśni, poprawa naszej sylwetki oraz elastyczna i jędrna skóra.

Jak ćwiczyć jogę?
Najlepszą porą do ćwiczeń jogi jest czas po przebudzeniu lub bezpośrednio przed zaśnięciem. Poranne ćwiczenia wypełniają nasze ciało energią, którą wykorzystujemy później na efektywną pracę, natomiast wieczorne odprężają, ułatwiają zaśnięcie i zapadnięcie w głęboki sen. Ponadto, w zapełnionym obowiązkami dniu, poranek i wieczór to tak naprawdę jedyne pory, w których znajdujemy czas na ćwiczenia.
Jogę najkorzystniej praktykować na świeżym powietrzu lub w miejscu dobrze przewietrzonym. W samotności. Tak, aby nikt nam nie przeszkadzał. Im lepiej skoncentrujemy się na wykonywanych pozycjach tym lepiej nam one wyjdą. Istotne jest również twarde podłoże, na którym zachowamy równowagę.
Jeśli natomiast chodzi o kwestię odżywiania, to nie powinno się jeść dużych posiłków przynajmniej dwie godziny przed ćwiczeniami oraz jakichkolwiek pokarmów przynajmniej godzinę przed.
W ćwiczeniach jogi bardzo ważne jest, aby się nie przeciążać. Nie możemy wymagać od naszego ciała czegoś, czego nie jest w stanie zrobić. Jeśli w danym momencie jakaś pozycja wydaje nam się niemożliwa do wykonania, oznacza to jedynie, że nasze ciało jest niedostatecznie rozciągnięte. Potrzeba czasu i regularności aby przygotować się do wielu pozycji. Np. według joginów przeciętny człowiek potrzebuje przynajmniej sześciu miesięcy ćwiczeń, aby zdołać usiąść w pozycji lotosu.

Czym joga nie jest?
Joga nie jest powiązana z żadnym systemem wierzeń, religią, czy sektą. Jest wolna, czysta i neutralna podobnie jak ćwiczenia, które w sobie zawiera. Nie powoduje żadnych defektów ciała, nie istnieje ryzyko kontuzji, ponieważ wysiłek jaki wkładamy w ćwiczenia nie powoduje obciążenia mięśni czy stawów. Nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych lub stanów, w których jogi praktykować nie można.

Joga nie jest sportem, dlatego nie możemy rywalizować z innymi. Żadnych ćwiczeń nie wykonujemy na czas, ani na ocenę. Przy praktykowaniu jogi chodzi wyłącznie o osobisty rozwój. Z każdym dniem stajemy się sprawniejsi i silniejsi. Nawet w przypadku regularnych ćwiczeń nie grozi nam proces zakwaszania mięśni. Przy właściwym wykonywaniu pozycji ujętych w jodze, nie ma tak naprawdę żadnych negatywnych skutków jej stosowania. Potwierdzeniem tych słów niech będzie radość i zadowolenie osób, które od lat praktykują jogę. Setki tysięcy hindusów oraz miliony osób na całym świecie nie mogą się przecież mylić co do wartości, jaką niesie ze sobą joga.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz