poniedziałek, 28 września 2015

DZERABAJ, CZYLI LEKARZ RAN

Niegdyś wierzono, że posiada magiczną moc wypędzania demonów i złych duchów oraz odczyniania uroków i zaklęć. W Starożytności stosowany był jako antidotum na wszelkie jady zwierząt. Przez lata uznawany za święte ziele, posiada wszechstronne właściwości lecznicze, kojąc zarówno schorowane ciało, jak i zanieczyszczoną duszę.

Dziurawiec pospolity, bo o nim mowa, inaczej nazywany również hiper ziółkiem (z grec. Hypericum Perforatum) jest mocno związany ze starosłowiańskimi wierzeniami, a szczególnie z tzw. Nocą Kupały, w którą to roślina ma ponoć nabierać wyjątkowych właściwości, wzmacniając znacząco swą moc. Jakie są jego możliwości?

Moc dziurawca
Pozytywnie wpływa na regulację rozchwianego systemu nerwowego, łagodzi nerwobóle oraz zmęczenie systemu nerwowego, wprowadza w stan relaksu, łagodząc objawy depresji (hamuje rozkład neurotransmiterów w mózgu oraz uwydatnia wykorzystanie serotoniny, przez co wykazuje działanie zbliżone do „leków” antydepresyjnych). Przynosi ulgę przy problemach z menopauzą, bolesnych miesiączkach oraz stanach napięcia przedmiesiączkowego, a także problemach z reumatyzmem. Dziurawiec wzmacnia wątrobę, żołądek, jelita, pęcherzyk żółciowy oraz drogi żółciowe. Wykorzystuje się go jako lek przeciwdziałający nadmiernemu zatrzymywaniu wody w organizmie. Ma działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne oraz wykrztuśne, przez co znajduje zastosowanie w oczyszczaniu dróg oddechowych i przeciwdziałaniu kaszlu. Leczy bezsenność. Wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe. Ponadto warto wspomnieć, iż prowadzone są ponoć badania nad dobroczynnym działaniem dziurawca w zapobieganiu i leczeniu chorób nowotworowych oraz AIDS.

Olej z dziurawca
Niezwykle przydatnym medykamentem jest również olej z dziurawca, który w łatwy sposób możemy przygotować domowymi sposobami. Aby tego dokonać, wystarczy, zebrane w słoneczny dzień, kwitnące ziele dziurawca zmiażdżyć, aż do uzyskania czerwonego soku. Otrzymaną miazgę przekładamy do naczynia i zalewamy szklanką oliwy z oliwek i odstawiamy w nasłonecznione miejsce na okres trzech tygodni. Po tym czasie należy odcedzić uzyskany olej i korzystać z jego dobrodziejstw, stosując zewnętrznie np. jako środek łagodzący i przyspieszający gojenie ran, poparzeń lub stanów zapalnych skóry oraz wewnętrznie, np. w przypadku owrzodzeń i wrzodów układu trawiennego.

Z możliwości dziurawca można także korzystać pod postacią naparu (na wszelkie niepokoje, lęki i napięcia nerwowe, problemy z menopauzą), przygotowanego poprzez zalanie szklanką wrzątku łyżki stołowej kwiatów dziurawca i łyżeczki liści mięty. Napar można również wykorzystywać jako płukankę do przemywania ran, siniaków i owrzodzeń skóry.

Przeciwwskazania
Dziurawiec jest ziołem, którego nie powinno się stosować w większych ilościach, bez wcześniejszej konsultacji z osobą cieszącą się większą świadomością zdrowotną, niż przeciętny człowiek. Kuracja z zastosowaniem tej rośliny może przełożyć się na wzmożoną wrażliwość na promienie słoneczne, toteż nie powinno się wychodzić na słońce w jej trakcie. Wspomnieć należy również o tym, iż dziurawiec może wejść w reakcję z niektórymi lekami, np. antykoncepcyjnymi, osłabiając ich działanie.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz