poniedziałek, 24 listopada 2014

DZIEŃ ZDROWY

Nasza forma i stan zdrowia są wynikiem decyzji, które podejmujemy. Pierwszą z nich jest postawienie sobie celu, w postaci dobrego zdrowia i szczęśliwego życia. Każda kolejna decyzja, będzie tylko i wyłącznie powieleniem i wzmocnieniem przekonania o właściwości tej pierwszej. Takie zachowanie wpływa zarówno na nasze ciało, jak i na nasz umysł.

Zaleta regularności jest dwupoziomowa. Z jednej strony umożliwia nam osiągnięcie konkretnych zdrowotnych rezultatów, a z drugiej, kiedy już zaczynamy dostrzegać efekty włożonego wysiłku, umacniamy się w podjętej decyzji, czujemy się szczęśliwsi, osiągamy pewnego rodzaju sukces, który bardzo nas motywuje. Nie zawsze przychodzi to łatwo, gdyż regularność wiąże się z codzienną rutyną, a my zwykliśmy szybko się poddawać, jednak ten kto wytrwa, będzie się czuł lepiej i zdrowiej przeżyje to życie. Jak powinien wyglądać każdy dzień naszego życia, żeby w każdym dniu, tego życia było jak najwięcej?

Tombak radzi
W swojej książce, zatytułowanej: Czy można żyć 150 lat?, Michał Tombak zawarł pożyteczne rady, dotyczące codziennego rozkładu dnia, uwzględniając przy tym naturalny biorytmem, gwarantujące ponoć pełnię zdrowia. Podstawową sprawą jest godzina pobudki, którą wyznaczył między 5, a 6 rano. Poranne czynności rozpoczynamy od przepłukania ust wodą, po czym wypijamy pół szklanki wody mineralnej z łyżeczką miodu. Myjemy zęby, a następnie masujemy małżowiny uszne, rozciągając je, przytrzymując rękoma przez minutę. Zaleca on również, aby stosować codziennie rano dowolny zestaw ćwiczeń na kręgosłup, mogą to być ćwiczenia rozciągające, joga, powtarzane lub zmieniane wedle uznania. Przed prysznicem należy rozetrzeć ciało ciepłym, wilgotnym ręcznikiem tak, aby skóra lekko poczerwieniała. Tombak proponuje prysznic naprzemienny, polegający na zmianie wody z gorącej, przez ciepłą, aż do zimnej i z powrotem w gorącą. Następnie przechodzimy do masażu stóp. Do miski z wodą wsypujemy gładkie kamyki i chodzimy po nich przez kilka minut, po czym dokładnie wytrzeć nogi. Potem wykonujemy oczyszczające ćwiczenia oddechowe, przez 2 do 4 minut, a po nich wychodzimy na kilku kilometrowy spacer (szybkim krokiem). Co się tyczy natomiast układu posiłków, to autor wykreował dość prosty system, zależny od tego jaką pracę wykonujemy. Jeżeli jest to umysłowy wysiłek, powinniśmy jeść pierwszy raz około godziny 12 i drugi raz, między 18 i 19. Dla osób pracujących fizycznie przewidziane zostały trzy pory na posiłek, między godziną 7 i 9, 11 i 14 oraz 18 i 20. Około godziny 22 powinniśmy powtórzyć oczyszczające ćwiczenia oddechowe i wziąć naprzemienny prysznic. Sen zależny niech będzie od indywidualnych potrzeb, jednak najefektywniej organizm odpoczywa między 22, a 2 rano. Wówczas przychodzi najgłębszy i najspokojniejszy stan, podczas którego regeneruje się cały system nerwowy w naszym ciele.

Michał Tombak uważa, że taki rozkład dnia pozwala żyć w zgodzie z prawami natury i fizjologią ludzkiego organizmu. Żadna z przytoczonych przez niego czynności nie jest ani nazbyt wymagająca, ani zakrawająca na „niebezpieczną” więc spróbować wdrożyć je w całości lub choć w jakiejś części. Skoro nie zaszkodzi, to być może pomoże. Nie ryzykujemy niczym, a możemy zyskać bardzo wiele.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz