czwartek, 28 listopada 2013

MINERAŁY – MIKRO I MAKROELEMENTY

Jednym z naturalnych źródeł magnezu jest figa
Większość z nas wie, że minerały są, obok witamin, najważniejszymi składnikami odżywczymi, potrzebnymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bez ich obecności w naszym ciele, po prostu byśmy umarli. Skąd się biorą i jaki wpływ na nasze życie mają te składniki?

Minerały to dokładnie 22 pierwiastki chemiczne, które stanowią około 4% masy naszego ciała. Są to tzw. mikro i makroelementy. Różnica w nazwie warunkowana jest różnym zapotrzebowaniem organizmu na te związki. Mikroelementy, to te pierwiastki, których dzienne zapotrzebowanie wynosi mniej niż 100 mg. Makroelementy, to te, których dzienne dawki nie przekraczają 100mg. Skoro już wiemy, co to są minerały, to warto byłoby znać również ich naturalne źródła i wpływ na nasze życie.

Makroelementy

Fosfor jest składnikiem odpowiadającym za proces prawidłowego wzrostu organizmu, a także odnowy chorych i obumarłych komórek. Ponadto korzystnie wpływa na metabolizm, stawy, dziąsła i zęby. Efektem jego niedoboru mogą być choroby zwane krzywicą i ropowicą. Naturalne źródła fosforu to pełne ziarno, orzechy, nasiona, pestki dyni oraz zarodki pszenne.

Wapń wzmacnia kości i zęby oraz łagodzi bezsenność. Ponadto wzmacnia pracę serca i układu nerwowego. Jego niedobory prowadzą do krzywicy, rozmiękania kości oraz osteoporozy. Znajduje się w soi, orzechach, słoneczniku, jarmużu, fasoli oraz brokułach.

Sód wzmacnia układ mięśniowy i nerwowy. Zapobiega przegrzewaniu się organizmu. Niedobory sodu w organizmie mogą prowadzić do zaburzeń trawiennych oraz neuralgii, czyli tzw. nerwobóli. Sód znajduje się w marchwi, burakach, karczochach. Małe ilości sodu zawiera prawie każda roślina. 

Potas dobrze wpływa na pracę mózgu. Poprawia metabolizm, obniża ciśnienie krwi i zapobiega alergiom. Skutki jego niedoboru to obrzęki i hipoglikemia. Potas znajduje się w owocach cytrusowych, bananach, melonach, słoneczniku, mięcie, zielonych warzywach oraz pomidorach.

Siarka wzmacnia skórę, włosy oraz zapobiega infekcjom. Znajduje się w fasoli i kapuście.

Chlor wspomaga proces trawienia oraz wpływa na sprężystość ciała. Efektem jego niedoborów jest wypadanie włosów i zębów. Duże pokłady chloru znajdują się w algach morskich, morszczynie oraz oliwkach.

Magnez wzmacnia układ sercowo-naczyniowy oraz moczowy. Ponadto poprawia jakość zębów. Efekty niedoboru magnezu to zazwyczaj nadpobudliwość i drżenie ciała, a zwłaszcza kończyn i palców. Magnez spożywamy razem z migdałami, orzechami, figami, bananami, pomarańczami, warzywami liściastymi, brokułami, kokosami oraz zarodkami pszennymi.




Mikroelementy

Żelazo wspomaga proces wzrostu oraz wzmacnia odporność organizmu. Zapobiega zmęczeniu i niedokrwistości. Wzmacnia skórę. Naturalne pokłady żelaza znajdują się w fasoli, suszonych brzoskwiniach oraz płatkach owsianych.

Jod odpowiada za spalanie nadmiernych ilości nagromadzonego tłuszczu. Poza tym wspomaga proces wzrostu, sprawność fizyczną i umysłową. Poprawia jakość skóry, włosów, paznokci i zębów. Efektem niedoborów jodu mogą być wole i niedoczynność tarczycy. Jod w naturze występuje w algach morskich i cebuli. Ponadto znajduje się on w warzywach uprawianych w glebie bogatej w sód.

Selen wpływa na elastyczność tkanek, zapobiega łupieżowi, zabezpiecza przed nowotworami. Efektem jego niedoboru jest niemoc płciowa. Znajduje się w kiełkach pszenicy, otrębach, cebuli i pomidorach i brokułach.

Chrom sprzyja procesowi wzrostu. Zapobiega spadkowi ciśnienia tętniczego, przeciwdziała cukrzycy. Jego niedobory mogą prowadzić do wystąpienia cukrzycy i miażdżycy. Znajduje się w kiełkach pszenicy i pełnych ziarnach zbóż.

Cynk odpowiada za prawidłowe gojenie ran, zapobiega schorzeniom prostaty, obniża cholesterol. Dobrze wpływa na pracę mózgu. Jego niedobory mogą prowadzić do niedorozwoju narządów płciowych, przerostu prostaty oraz miażdżycy. Jego naturalne źródła to kiełki pszenicy, pestki dyni oraz zarodki pszenne.

Fluor wzmacnia zęby i kości. Jego niedobory powodują próchnicę zębów. Znajduje się w algach morskich.

Kobalt zapobiega niedokrwistości, która jest objawem jego niedoborów w organizmie. W naturalnej postaci kobalt występuje w algach morskich.

Mangan zwalcza zmęczenie i zapobiega osteoporozie. Wzmacnia układ mięśniowy, nerwowy oraz pamięć. Najpoważniejszym skutkiem jego niedoboru jest ataksja, czyli brak koordynacji ruchowej. Naturalnie występuje w pełnoziarnistym zbożu, orzechach, zielonych warzywach i burakach.

Brokuły zawierają ważny dla organizmu selen,
który zmniejsza ryzyko choroby nowotworowej
Miedź odpowiada za ogólną witalność i energię organizmu. Skutkiem jej niedoborów w organizmie może być niedokrwistość, liczne obrzęki, stany zapalne stawów oraz wady kręgosłupa. W pożywieniu miedź znajduje się w fasoli, grochu, ziarnach pszenicy, śliwkach, migdałach i zielonych warzywach liściastych.

Molibden zapobiega niedokrwistości i poprawia ogólne samopoczucie. Znajduje się w pełnym ziarnie oraz zielonych warzywach liściastych.


Wykaz minerałów i ich naturalnych źródeł został sporządzony i opracowany na podstawie książki Biblia witamin, autorstwa Earl Mindell.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz