Batat nazywany jest również wilcem ziemniaczanym lub po prostu słodkim, czerwonym ziemniakiem. Jest byliną pochodzącą z Ameryki Środkowej i Południowej. Wyglądem i smakiem przypomina marchew. Warzywo (bulwa), podobnie jak w przypadku zwykłego ziemniaka, rośnie pod ziemią.
Batata można przygotować na dwa sposoby. Ugotować go lub upiec. Temperatura i czas pieczenia są zależne od tego w jak drobne kawałki pokroimy ziemniaka. Jednak, im niższa temperatura pieczenia, tym więcej wartości odżywczych zachowa batat.
Jeśli natomiast chcemy go ugotować, najlepiej zrobić to w wywarze ze skórki cytryny, naci młodego selera oraz imbiru. Wywar gotujemy, aż osiągnie temperaturę ok. 80 stopni Celsjusza, po czym wyłączamy palnik i wrzucamy pokrojone ziemniaki.
Czas gotowania batatów jest wyjątkowo krótki (ok. 10 minut), dlatego trzeba uważać, żeby ich nie przegotować.
(!) Ciekawostka: Łodyga batata jest silnie rozgałęziona i dorasta nawet do pięciu metrów wysokości, natomiast jego bulwa może osiągnąć masę nawet trzech kilogramów.
Batat posiada wysoką wartość odżywczą. Zawiera w sobie m.in.:
- skrobię
- błonnik
- witaminę B1
- witaminę B2
- witaminę PP
- witaminę C
- b-karoten
(!) Ciekawostka: Bataty to jedne z najbardziej odżywczych warzyw. Posiadają zdecydowanie więcej wartości niż zwykłe ziemniaki. Poza tym, dzięki dużej zawartości antyoksydantu w postaci b-karotenu, bataty mają właściwości zapobiegające chorobom serca, zaćmie oraz rozwojowi nowotworów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz