poniedziałek, 8 lutego 2016

MOC ZDROWIA Z WNĘTRZA DRZEW

Syrop klonowy jest naturalnym produktem słodzącym, bogatym w wartości odżywcze, przewyższające swoimi właściwościami nawet tak uwielbiany przez nas miód pszczeli, od którego jest zdecydowanie mniej kaloryczny. 
Jest produktem całkowicie naturalnym, bez dodatku żadnych konserwantów. Poddawany jest jedynie procesowi odparowywania wody oraz filtracji. Zawiera w sobie wiele witamin i wartości odżywczych, a wśród nich witaminę B, wapń, żelazo, magnez, mangan, fosfor, potas, selen i cynk. Ponadto jest źródłem ryboflawiny i tiaminy oraz wielu przeciwutleniaczy, w tym ponad pięćdziesiąt polifenoli, wykazujących działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i antyoksydacyjne. Wspomaga pracę układu immunologicznego i nerwowego, łagodzi alergię, stymuluje wytwarzanie insuliny przez trzustkę, a także zwiększa nań wrażliwość komórek tłuszczowych. Ponadto wspomaga pracę wątroby, łagodząc niekorzystny wpływ złej diety, stresu i bezczynności fizycznej.

Do produkcji syropu klonowego wykorzystuje się sok z trzech gatunków klonu - cukrowego, srebrzystego oraz czerwonego. W celu pozyskania jednego litra syropu wykorzystuje się nawet 50 litrów soku, zbieranego wczesną wiosną, zanim drzewa zaczną wypuszczać pąki. Przekształceniu ulega wówczas skład soku, który traci swoje walory smakowe. Aby wydobyć go z wnętrza pnia, należy wwiercić się kilkukrotnie w jego strukturę, a w miejscu powstały dziur montuje się kranik, odprowadzający sok bezpośrednio do pojemnika zbiorczego lub poprzez system rurek odprowadzających. Do dziś niewiele zmieniło się w tej metodzie. Protoplastami takiego systemu poboru soku byli Indianie, zamieszkujący północne rejony Ameryki Północnej, którzy przekazali go osadnikom z Europy. Indianie wykonywali nacięcia w drzewie za pomocą tomahawków, a zamiast kraników używali kawałków kory brzozowej. Wymyślili też niezwykle sprytne sposoby usuwania nadmiaru wody z soku. Wrzucali do niego, wcześniej rozgrzane w ognisku, kamienie lub wystawiali na mróz, regularnie usuwając zmarzniętą wodę.   

Warto wspomnieć, iż według "producentów" syropu klonowego, sposób jego wydobycia jest całkowicie bezpieczny dla drzewa, nie wywołując w nim żadnych efektów ubocznych, poza nawierconymi otworami. 

Przy zakupie uważajmy jednak na to, skąd pochodzi syrop klonowy. Unikajmy produktu pochodzącego z hodowlanych plantacji klonów, wybierając te pochodzenia organicznego, dostępne u małych producentów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz