wtorek, 9 lutego 2016

POKAŻ PAZUR CZARCIE

Diabeł kojarzy nam się z wszystkim co najgorsze, a wszystkiego co diabelskie staramy się unikać jak ognia. W tym jednak przypadku powinniśmy przyjąć zgoła odmienną postawę i szczerze zainteresować się tym, co pokazać nam może czarci pazur.

Nie będziemy się jednak rozwodzić nad anatomią piekielnych istot, gdyż mowa jest o zupełnie innej formie życia - pochodzącej z terenów południowej Afryki, pokrytych półpustynnymi sawannami, niezwykle intrygującej i tajemniczej roślinie, nazywanej hakoroślą rozesłaną lub inaczej diabelskim, bądź czarcim pazurem. Na pozbawionych opadów terenach spełnia on swą podstawową funkcję, stanowiąc rezerwę wodną i pokarmową dla zwierząt zamieszkałych te tereny (bulwy rośliny spełniają rolę magazynów wodnych).

Wewnątrz tej niezwykłej rośliny znajdują się irydoidy, których głównymi składnikami są herpagozyd i harpagid, wykazujące działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwreumatyczne. Ponadto hakorośl jest źródłem flawonoidów (działanie moczopędne, nasercowe i rozkurczowe), fenolokwasów (hamują rozwój mikroorganizmów, korzystnie wpływają na układ nerwowy), a także steroli i trójterpenów (obniżają poziom cholesterolu we krwi, posiadają właściwości przeciwzapalne i przeciwgorączkowe). Czarci pazur korzystnie wpływa na układ odpornościowy, pobudza wydzielanie soków trawiennych, oczyszcza organizm ze zbędnych toksyn i złogów, wspomaga leczenie artretyzmu, gośćca, wszelkich schorzeń nerek i wątroby oraz miażdżycy, łagodzi bóle mięśniowe. Można go również stosować zewnętrznie, w przypadku jakichkolwiek zmian i schorzeń skórnych.

Diabelski pazur najlepiej jest przyjmować w formie naparu, który otrzymujemy przez zalanie gramowej porcji szklanką wrzącej wody. Całość przykrywamy i odstawiamy na pół godziny. Kuracja czarcim pazurem trwa osiem tygodni, po których następuje trzy tygodniowa przerwa, a następnie powtórzenie cyklu.

Stosowanie diabelskich naparów nie jest wskazane dla kobiet w ciąży, osób ze zdiagnozowaną cukrzycą, cierpiących na wrzody żołądka lub dwunastnicy. Czarci pazur wchodzi również w interakcję z lekami nasercowymi.

Diabelski pazur jest niezwykłą rośliną, która znakomicie przystosowała się do trudnych południowoafrykańskich warunków klimatycznych, zapewniając mieszkańcom tych terenów źródło wody i pokarmu oraz niezwykłe możliwości lecznicze. Jest rośliną, która udowadnia, że prawdą jest, iż diabeł nie taki straszny, jakim go malują.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz