wtorek, 10 maja 2016

Cytrynowe dłonie

Rzec by można, że natura daje nam się wykorzystywać do ostatniej kropli, pozwalając nam czerpać ze swych zasobów pod wieloma postaciami. Weźmy na przykład taką cytrynę. Możemy korzystać z jej możliwości w postaci wyciśniętego soku, skórkę możemy dodawać do wody, którą pijemy, a miąższ stosować jako balsam wzmacniający włosy. Przydatne okazać się może także wszystko to, co zostanie nam po uzyskaniu soku i odjęciu skórki. Wyciśnięte wnętrze cytryny może wpływać łagodząco i wzmacniająco na nasze dłonie, jeśli tylko przetrzemy je nim dwa razy dziennie. Dłonie zachowają biel i delikatność i będą bardziej odporne na zmiany temperatury.

piątek, 6 maja 2016

Dwugłowy tulipek

Nie przestaje mnie zadziwiać. Natura!


"Jeśli jest gdzieś leśne niebo,
on z leśnego nieba spłynął,
śród ogrodu zdziwionego,
tuż nad ziemią się zatrzymał."

środa, 4 maja 2016

'Pszczoły, aby wytworzyć funt miodu, muszą przelecieć 75 000 kilometrów.'

Taniec pszczół

'Pszczoła, która natrafiła na źródło nektaru lub pyłku, po powrocie do ula, w specjalny sposób informuje o tym pszczoły znajdujące się w ulu. Jeżeli źródło pożytku znajduje się w odległości 20-30 m, wykonuje tzw. taniec okręcany. Biegnie po niedużej przestrzeni plastra, dookoła jednej komórki, zataczając krąg lub dwa, w prawo lub lewo. Potem obraca się i biegnie w kierunku przeciwnym. Taniec ten nie informuje jednak, w jakim kierunku należy szukać pożytku. 
Jeżeli odległość między ulem, a źródłem pożytku wynosi ponad 100 m, pszczoła biegnąc po plastrze zatacza półkole w jedną stronę, a następnie po linii prostej wraca do punktu wyjścia, wywijając przy tym odwłokiem i wykonuje półkole w przeciwną stronę. Potem znów przebiega tor prosty itd. O odległości, w jakiej znajduje się źródło pożytku, świadczy częstotliwość "wywijań" odwłokiem podczas ruchu po prostej. Przy odległości około 300 m pszczoła powtarza ten bieg tylko 2 razy w ciągu 15 sekund.'