poniedziałek, 29 czerwca 2015

INACZEJ NIŻ ZWYKLE - ZŁOTE KIWI

Na rynku spożywczym w Polsce pojawił się na nowo owoc, który ze względu na większą popularność swojego zielonego kuzyna, budzi w nas dużą dozę ciekawości, przełamując po raz kolejny nasze przeświadczenie o tym, że wszystko jest takie, jakie myślimy, że jest. Komu bowiem owoc kiwi nie kojarzy się z kolorem zielonym?

Rodem z Nowej Zelandii
Żółte kiwi, podobnie jak czerwone banany, staje się więc powodem żywieniowego szoku, który musimy szybko przetrawić. Owoc wyróżnia mniejsza ilość włosków na skórze, przez co łatwiej jest je spożyć w całości, a także wydłużony kształt i specyficzne zakończenie. W środku kryje natomiast zupełnie inne wnętrze, które pociąga za sobą również zmianę smaku. Jest słodsze. Przypomina ponoć połączenie banana z truskawką, mi jednak bardziej kojarzy się z agrestem. Pochodzi z Nowej Zelandii, gdzie po raz pierwszy wyhodowano je w latach 70 ubiegłego wieku.

Jeden owoc, wiele możliwości
Posiada podobne właściwości jak zielona odmiana aktinidii, nazywana również chińskim agrestem. Jedna sztuka dostarcza nam dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Ponadto zawiera w sobie witaminę B i E, błonnik oraz minerały: potas, cynk i sód. Spożywanie kiwi wzmacnia odporność organizmu, wspomaga leczenie infekcji oraz profilaktykę antynowotworową i antymiażdżycową. Korzystnie wpływa na pracę serca i układu krążenia, chroni przed gwałtownym spadkiem poziomu cukru we krwi, reguluje jej ciśnienie. Ułatwia regenerację uszkodzonych komórek, odżywczo wpływa na skórę, likwiduje zmarszczki. Wzmacnia oczy. Skutecznie obniża ilość cholesterolu, wspomaga odchudzanie, normując przy tym procesy trawienne. W pestkach owocu znajdują się dodatkowo kwasy Omega 3, które pozytywnie działają na pracę mózgu oraz procesy odpowiedzialne za przyswajanie wiedzy. Wyjątkowym elementem układanki tworzącej kiwi jest serotonina, nazywana inaczej hormonem szczęścia, której spożywanie może korzystnie wpływać na stan naszego umysłu, podnosić poziom żywotności organizmu oraz jego energii. To wszystko natura schowała w niewielkim owocu, którym my możemy naładować swoje wewnętrzne baterie życia.


Poza złotą odmianą można spotkać również kiwi o miąższu koloru czerwonego, czerwono – żółtego oraz mini kiwi.

poniedziałek, 22 czerwca 2015

SUPER OWOC - JAGODA KAMCZACKA

Jest rośliną długowieczną, najszybciej owocującą i dojrzewającą w naturalnych warunkach, w naszym klimacie, wyprzedzając tym samym nawet truskawki. Kryjące się pod nazwą jagody kamczackiej dwie odmiany wiciokrzewu sinego to rośliny o niezwykle niewielkich wymaganiach i olbrzymich wartościach odżywczych.

Pochodzą z terenów Azji, gdzie od wieków cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, ze względu na swój bogaty skład oraz lecznicze właściwości. Krzewy tej rośliny są bardzo wytrzymałe na zmienne warunki pogodowe, suszę, mróz i wilgoć. W zależności od nasłonecznienia miejsca, w którym rośnie jagoda, smak jej owoców zmienia się od słodkiego, do bardziej cierpkiego, w przypadku gdy uprawiana jest w miejscu przyciemnionym. Chcąc uprawiać wiciokrzew, najlepiej zdecydować się na wsadzenie dwóch odmian obok siebie, ma to korzystny wpływ na rozwój i zapylanie rośliny. Dobrze pielęgnowana jagoda kamczacka może owocować corocznie, nawet przez kilkadziesiąt lat. Zaliczane są do grona super owoców, roślin docenianych ze względu na swoje silne właściwości przeciwutleniające. Wiciokrzew jest bogatym "nośnikiem" witaminy A i C, miedzi, żelaza i jodu. Ponadto zawiera w sobie pektyny, kwasy organiczne oraz biologicznie aktywne substancje, wśród nich flawonoidy i antocyjany, które przeciwdziałają powstawaniu nowotworów oraz znacząco łagodzą skutki szkodliwej chemioterapii.

Możliwości super owocu
Jagoda kamczacka przejawia pozytywne działanie zdrowotne, które może być wykorzystywane zarówno zapobiegawczo jak i leczniczo, w ramach medycyny naturalnej. Zawarte w roślinie związki fenolowe, posiadają właściwości przeciwzapalne, zapobiegające chorobom metabolicznym. Substancje te dodatkowo przywracają równowagę mikroflory jelitowej. Spożywanie owocu pozwala obniżyć ryzyko chorób serca i miażdżycy, zmniejszyć poziom ciśnienia krwi, przez co ułatwi nam to walkę z nadciśnieniem. Dzięki właściwościom odtruwającym, antywirusowym i antybakteryjnym, wiciokrzew wspomaga profilaktykę chorób jamy ustnej. Pozytywnie wpływa na wzrok, ułatwia leczenie zapalenia oczu, zmniejsza kruchość naczyń włosowatych, polepsza przepuszczalność śródbłonka, przez co normalizuje dolegliwości wzroku, poprawia adaptację oka do widzenia po zapadnięciu zmroku. Zapobiega zakażeniom układu moczowego. Tworzy skuteczną barierę ochronną przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, powodującym uszkodzenia skóry, przyśpieszenie starzenia i mutacje DNA. Przeciwdziała wylewom wewnętrznym i podskórnym, wykazuje ogólne właściwości wzmacniające i antyseptyczne, reguluje zmęczenie i podnosi ogólny poziom energii w organizmie. Owoce jagody kamczackiej są również, coraz częściej wykorzystywane jako naturalny barwnik w przemyśle spożywczym.


Poza owocami rośliny, możemy również wykorzystać jej wysuszone kwiaty, z których możemy wykonać leczniczy napar, skutecznie wspomagający nas w walce z przeziębieniem, grypą i zapaleniem gardła, który hamuje dodatkowo rozwój bakterii i wirusów w jamie ustnej. 

środa, 10 czerwca 2015

MELONOWE ZDROWIE

Pochodzą z terenów Afryki i Azji, uprawiane już od czasów starożytnych, w niektórych kulturach traktowane jako obiekty kultu. Posiadają niezwykłe właściwości, a ich nazwa, pochodząca od greckiego słowa melopepon, oznacza "miękkie jabłko". Dziś przyjrzymy się możliwościom dwóch przedstawicieli tego gatunku – melona kantalupa oraz papai.

Melon kantalupa
Jest owocem, który w 90% składa się z wody, którą uzupełniają witaminy A i C, błonnik, który reguluje procesy trawienne oraz potas, pozytywnie wpływający na gospodarkę wodną organizmu, obniża ciśnienie krwi oraz usprawnia funkcjonowanie układu nerwowego. Melony o pomarańczowym kolorze zawierają dodatkowo porcję beta-karotenu, który z kolei wpływa ochronnie na serce, przeciwdziałając również nowotworom. Owoc działa oczyszczająco i moczopędnie, stosowany bywa także jako środek przeciwgorączkowy. Zaleca się zwiększone spożycie
melonów w trakcie rekonwalescencji po przebytej chorobie lub nieszczęśliwym zdarzeniu. Są one ponoć idealnym rozwiązaniem na stres i zmęczenie, poprawiają samopoczucie, korzystnie wpływają na stan skóry, ułatwiają zasypianie i poprawiają jakość snu. Sok z melona nawilża suchą skórę, łagodzi podrażnienia i stany zapalne skóry. Chłodzi i pozostawia uczucie świeżości.

Słodkie melony, ze względu na wysoką zawartość cukrów, nie są wskazane dla osób chorujących na cukrzycę. Powinni oni wybierać melony gorzkie.


Papaja
Określana fachowo melonowcem właściwym, a potocznie owocem aniołów, jest niezwykłą, egzotyczną rośliną, której spożycie może zmniejszyć ryzyko pojawienia się chorób serca, cukrzycy, przeciwdziała nowotworom (nazywana bywa najlepszym i najtańszym lekarstwem na raka), reguluje trawienie i obniża ciśnienie krwi. Papaja zawiera kwas foliowy, witaminy A, B, E, K, magnez, miedź, karoten, luteinę, zeaksantynę, wapń, potas oraz likopen, będący silnym przeciwutleniaczem. Regularne spożywanie papai podnosi poziom energii życiowej organizmu, przeciwdziała otyłości, pozytywnie wpływa na skórę, włosy i paznokcie. Zmniejsza ryzyko zachorowania na astmę. Obniża poziom złego cholesterolu we krwi. Wspomaga proces jej krzepnięcia. Regulują pracę układu krwionośnego. Zeaksantyna zapewnia ochronę naszym oczom, filtruje szkodliwe promienie słoneczne i zapobiega chorobom.

Nasiona papai
Niezwykle istotnym elementem całości, w przypadku papai, są jej pestki, którymi skutecznie możemy bronić się przed wszelakimi pasożytami, również tymi, zamieszkującymi nasze przewody pokarmowe. Dodatkowo zawierają enzymy ułatwiające pozbycie się niestrawionych białek. Korzystnie wpływają na stan naszej wątroby i oczyszczają ją z toksyn. Posiadają właściwości antybakteryjne i antyzapalne. Można je stosować w przypadku zapalenia jelit, wrzodów żołądka lub zatrucia pokarmowego. 

poniedziałek, 8 czerwca 2015

Gdynia Orłowo. W 2012 roku z nadmorskiego klifu zrzucono, zagrażający bezpieczeństwu ludzi, bunkier  z czasów II Wojny Światowej, który dziś obok funkcji falochronu, stanowi ponoć atrakcję turystyczną. 

W roku 2014 jeden z trójmiejskich artystów wykonał na nim napis, który dziś już nieco zniszczony, w towarzystwie szeroko uśmiechającego się ślimaka, nasuwa na myśl pytanie o zasadność podejmowanych przez ludzkość działań.

Obok napisu LOOK WHERE IS YOUR EMPIRE TODAY wykonano również, mało widoczne już sylwetki żołnierzy oraz kolczasty drut.